Milyen tárgyakat ne dobjunk a szemétbe? Miért veszélyes?
Az elemeket ne a többi szeméttel együtt dobjuk ki
Miután lemerültek az elemek, sokan hanyag eleganciával dobják ki azokat a szemetesbe. Pedig ezek nagyon sok mérgező anyagot tartalmaznak, mint például kadmium, nikkel vagy higany, amelyek nem csak a talajba, hanem a vizekbe is beszivárognak, bekerülnek, és ezzel veszélyeztetik a növény és az állatvilágot.
A festékeket se hajítsuk a többi szemét közé
A festékeket is sokan dobják ki, pedig ezek nem csak mérgező hatással bírnak, de rendkívül gyúlékonyak is, így nagyon nagy veszélyt jelent nem csak az állatokra és a növényekre, hanem az emberre is. Hiszen nem tudjuk, hol keletkezik a tűz, másrészt a meggyulladt festékek füstje szennyezi a levegőt és az emberi egészségre is károsan hat.
A gumi az egyik legkárosabb
Az abroncsgumi és bármilyen más gumiból készült már nem használt tárgy elégetése az egyik legsúlyosabb vétség a környezet ellen. Hiszen a gumi is rengeteg mérgező anyagot tartalmaz, amelynek a füstjét belélegezve, súlyos légzőszervi betegségeket okozhat, nem beszélve az élővilág veszélyeztetéséről. Gondolkodjunk felelősen és okosan. Ne szemeteljünk, és ne terheljük meg még jobban a környezetünk, vigyázunk a Földre, hiszen itt élünk és nem mindegy, hogy hogyan, milyen körülmények között.
Csak a gyógyszereket ne!
A lejárt szavatosságú gyógyszereknek nem a lefolyóban van a helyük. Ezek a gyógyszerek visszakerülnek a vízellátó rendszerbe, még annak ellenére is, hogy a vizet szűrik és tisztítják és így kénytelenek vagyunk olyan vizet fogyasztani, ami esetlegesen hormontablettákat, antibiotikumokat, vagy más gyógyszermaradványokat tartalmaz. Ma már sok gyógyszertárban vissza lehet vinni a lejárt gyógyszereket, éljünk ezzel a lehetőséggel.
Az elektronikai eszközök is szennyezik a környezetet
Ma már minden háztartásban vannak elektronikai eszközök. Gyakran is cserélgetjük ezeket, legyen szó okostelefonról, televízióról, laptopról, tabletről, vagy személyi számítógépről. Ezek az eszközök sem kerülhetnek a többi szemét közé, hiszen nehézfémeket, többek között ólmot és kadmiumot tartalmaznak, amelyek szintén szennyezik a környezetet és ezzel az egészségünket. Ma már sok helyen számítják be a használt elektromos kütyüket, de olyan helyeken is leadhatjuk ezeket az eszközöket, ahol újrahasznosítják azokat.
A vegyszerek, mint veszélyes hulladékok
A vegyszerek, legyen szó, permetező szerekről, műtrágyáról, vagy a háztartásban használt vegyszerekről, szintén nem végezhetik a lefolyóban és ne öntsük ki azokat a talajra, a kertünkben, az udvarunkon, hiszen nagyon sok olyan káros anyagot tartalmaznak, amelyek károsan hatnak az ökoszisztémára. Ezeket is le lehet adni olyan helyeken, ahol veszélyes hulladékokkal foglalkoznak. A hozzáértő szakemberek tudni fogják, hogyan is kell ezeket a vegyszerekkel teli flakonokat megsemmisíteni, esetlegesen újrahasznosítani.